سایت شهدای نخبه و دانشجو

محمد برزگری

مشخصات شهید

  • نام: محمد
  • نام خانوادگی: برزگری
  • تاریخ تولد: چهارشنبه, 15 ارديبهشت 1344
  • محل تولد: بافق
  • محل شهادت: فاو
  • تاریخ شهادت: شنبه, 02 فروردين 1365
  • محل تحصیل: دانشگاه اصفهان
  • رشته تحصیلی: دندانپزشکی
  • مقطع تحصیلی: دکترا

خلاصه زندگی نامه

شهید محمد برزگری در نیمه‌ی اردیبهشت‌ماه ۱۳۴۴، مطابق با سیزدهم رجب، سالروز ولادت باسعادت مولی‌الموحدین و یکی از ایام‌البیض و اعتکاف در خانه‌ای در کنار مسجد امام حسین (ع) و نزد خانواده‌ای از تبار نیک‌نامان در شهرستان بافق، دیده به جهان گشود. محمد دومین فرزند خانواده برزگری بود.
او از همان سنین کودکی خواندن قرآن را نزد مربی محله‌اش فرا گرفت. سپس با رسیدن به سن تحصیل، با شور و شوق زیاد راهی مدرسه شد. محمد پس از اینکه تحصیلات دوره‌ی ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت پشت سرگذاشت، به دبیرستان شهید رجایی بافق راه یافت. استعداد سرشار و علاقه‌ی وافر محمد نسبت به کسب علم و دانش‌‌آموزی، وی را در طول دوران تحصیلاتش به عنوان چهره‌ای ممتاز و شاخص در درس خواندن نموده بود. او نه تنها در زمینه‌ی علم و دانایی، بلکه در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیز از عناصر فعال و نمونه بود. محمد اهل مسجد و نماز جماعت بود و نسبت به شرکت در مراسم پرشکوه عبادی – سیاسی نماز جمعه، اهمیت زیادی قائل بود. در کارها و فعالیت‌های فوق برنامه، شرکت گسترده‌ای داشت. اهل مطالعه بود و به خواندن کتاب‌های مذهبی، علاقه نشان می‌داد، تا آنجا‌که یک کتابخانه تخصصی در خانه داشت که بسیاری از کتاب‌های حضرت امام (ره) و استاد مرتضی مطهری را خریداری کرده و در آن‌جا نگهداری می‌نمود و در طول شبانه‌روز، برخی از اوقات خود را به مطالعه‌ی آنها اختصاص داده بود. او همچنین اهل ورزش و فعالیت‌های ورزشی نیز بود و در رشته‌های فوتبال و شنا مهارت نسبی داشت.
در سال‌های پرحماسه دفاع مقدس، از عناصر فعال پایگاه منتظران شهادت حرّ شهرستان بافق بود. در سن ۱۷‌سالگی، آموزش‌های نظامی را در این پایگاه فرا گرفت و پس از کسب مهارت‌های رزمی و تیراندازی، خود را برای حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل مهیا نمود. با اینکه در آن ‌زمان سال چهارم دوره‌ی دبیرستان (تحصیلات دیپلم) را می‌گذراند، تحصیل در آن مقطع حساس، مانع حضور او در جبهه‌ها نشد.
شهید محمد برزگری ضمن خدمت در سنگرهای نبرد و مبارزه در جبهه‌ها، اوقات فراغت خویش را به مطالعه می‌پرداخت و خود را برای امتحانات دیپلم و آزمون ورودی دانشگاه آماده می‌نمود. وی با شرکت در کنکور سراسری سال ۱۳۶۲، در رشته‌ی دندانپزشکی دانشگاه اصفهان پذیرفته و به عنوان دانشجوی رشته دندانپزشکی راهی شهر اصفهان شد. تحصیل در دانشگاه و دلمشغولی تحصیل، هرگز سد راه او برای حضور در میدان‌های دفاع و مبارزه نشد؛ به طوری که در دوران دانشجویی، ضمن حضور در عرصه‌های رزم و پیکار، در سمت بهیار و امدادگر در خدمت رزمندگان اسلام قرار داشت و به مجروحان جنگ یاری می‌رساند.
این بسیجی مجاهد، در چهارمین اعزامش به جبهه، برای حضور در ادامه عملیات والفجر ۸‌ به تیپ الغدیر اعزام شد. او که پیش از این در صحنه‌های پرحماسه عملیات بیت‌المقدس و والفجر مقدماتی، جانفشانی‌هایش را به نمایش گذاشته بود، برای تکمیل رشادت‌ها و ایثارگری‌هایش، خود را به منطقه عملیاتی فاو رساند و در دومین روز از فروردین‌ماه ۱۳۶۵‌، در اثر اصابت ترکش به ناحیه سر، به ندای حق لبیک گفت و با شهادت و پیکری غرق در خون، روحش به سوی معبود پر کشید.
پیکر این لاله‌ی پرپر وادی عشق و شهادت، در چهارمین روز از فروردین‌ماه ۱۳۶۵‌، به شهرستان بافق انتقال داده شد و پس از تشییع باشکوه بر دستان شهیدپرور دیارش، در جوار امامزاده عبدا… بافق و در کنار دیگر یاران آسمانی‌اش آرام گرفت.
امروز به منظور زنده‌نگه‌داشتن نام و یاد شهید محمد برزگری، دو مرکز خدمات پزشکی در شهرستان بافق، بخش اورژانس بیمارستان ولی‌عصر(عج) و همچنین درمانگاهی که در این شهرستان هم‌اکنون در دست احداث می‌باشد و نیز سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به نام این شهید گرانقدر نامگذاری شده است.

 

 

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور