سایت شهدای نخبه و دانشجو

محمود قندی

مشخصات شهید

 • نام: محمود
 • نام خانوادگی: قندی
 • نام پدر: احمد
 • تاریخ تولد: سه شنبه, 07 شهریور 1323
 • محل تولد: تهران
 • محل شهادت: فاجعه هفتم تیر
 • تاریخ شهادت: یکشنبه, 07 تیر 1360
 • محل تحصیل: لس آنجلس
 • رشته تحصیلی: مهندسی برق و الکترونیک
 • مقطع تحصیلی: دکترا
 • شغل: استاد دانشگاه، رئيس دانشكده مخابرات، وزير پست، تلگراف و تلفن

خلاصه زندگینامه

شهيد دكتر محمود قندي، وزير پست و تلگراف و تلفن جمهوري اسلامي ايران، در روز هفتم شهريور 1323 در تهران و در خانواده­اي مذهبي به دنيا آمد.شيخ مرتضي زاهد، از عرفاي معروف در آن زمان، در گوشش اذان گفته‌ بود.اسمش را با توسل به قرآن، محمود گذاشتند.در دوران كودكي، همراه پدر به مجالس مذهبي مي‌رفت و گاهي هم تا ديرهنگام همراه او مي‌ماند و پاي منبر خوابش مي‌برد. محمود، هنگامي كه پدربزرگش قرآن مي­خواند، در كنارش دو زانو مي‌نشست و چون خواندن قرآن را مانند پدربزرگ بلد نبود، اداي خواندن  آن را درمي­آورد. محمود از همان آغاز، با كتاب و دفتر دوست شد.
 شهيد دكتر محمود قندي، در دبستــــان محمدي وابسته به جامعه تعليمات اسلامي و سپس در دبيرستان علوي تحصيل كرد. او در 1341 با رتبه اول و معدل 85/19 ديپلم دبيرستان خود را دريافت نمود. همواره در همه سال‌ها شاگرد اول اين دبيرستان به شمار مي­رفت. هنگامي كه خانواده‌اش مي­خواستند جايزه به او دهند، محمود مي­گفت برايم كتاب بخريد. يك بار به داييش گفته بود: «دايي برايم كتاب قصص الانبياء قطب­الدين راوندي را بخريد.» استاد رضا روزبه، رييس دبيرستان علوي، هميشه مي­گفت: «من دو اميـــد در علوي دارم كه يكي از آنها قندي است». دوره مهندسي الكترومكانيك را در دانشگاه تهران در 1345 به پايــــــان رسانيد. محمود به دليل نبود رتبه‌هاي عالي اين رشته در ايران، به سفارش استادان خود براي ادامه تحصيل روانه آمريكا گرديد و چون هميشه شاگرد اول بود، هزينه‌هاي او از سوي دانشگاه فراهم مي‌شد.شهيد قنـــدي، در سال 1350 درجه دكتراي خود را با بالاترين نمره در رشته‌ مهندسي  برق و الكترونيك از بهترين دانشگاه آمريكا در كاليفرنيا دريافت كرد.وي با وجود آنكه شرايط بهتري در آمريكا برايش فراهم بود، به ايران برگشت تا پيش مردم مسلمان و هم‌ميهن خودش باشد و براي آنها خدمت كند. پس از بازگشت به ايران در 1350، به تدريس در دانشكده فني دانشگاه تهران پرداخت.
دكتر قندي به فراگيري علوم اسلامي نيز همت گماشت. دروس طلبگي رادر مدرسه علميه آيت­ الله شيخ احمد مجتهدي تهراني آغاز كرد. در اين كلاس­ها، نيز استعدادش چشم همه استادان را خيره ساخته بود.شهيد قندي از نظر مراتب فقهي به دروس خارج فقه رسيده بود. وي به همراه چهار نفر ديگر، در خانه مجتهد بسيار آگاهي چون آيت­ الله داوودي در تهران، به خواندن فقه، اصول و درس خارج فقه پرداختند.آيت­ الله داوودي گفته بود: « قندي قريب به اجتهاد است و اگر كمي ديگر بگذرد، مجتهد مسلم خواهد شد.» شهيد ­قندي يكي از شاگردان استاد علامه سيد محمدحسين طباطبايي، نويسنده تفسير الميزان، بود. وي كتاب­هاي فلسفي اسفار اربعه ملاصدراي شيرازي و منظومه حاج ملا هادي سبزواري را نزد استاد شهيـــد آيت­ الله مرتضي ­مطهري فرا ­گرفت و جزو شاگردان نزديك وي بود.همسر استاد شهيد مطهري در اين‌باره مي‌گويد: «استاد شهيد تنها از دو شاگردش تعريف مي‌كرد و به آن دو اميد فروان داشت كه شايد در دروس فلسفي و فقهي، ستارگاني در جهان اسلام باشند كه يكي از آنها شهيد قندي بود.»شهيد­قندي نزد شهيد آيت­ الله دكتر محمد حسيني بهشتي نيز بهره‌هاي بسيار برده بود.
آن شهيد هميشه پشتيبان استواري براي روحانيت بشمار مي‌رفت. او گفته بود: «اگر بر حسب وظيفه شرعي و احساس مسووليت نبود، بارها از كار مربوط به امور مخابرات دست كشيده، به دنبال دروس فقهي و فلسفي مي­رفتم.» همواره يكي از آرزوهاي شهيدقندي رفتن به حوزه علميه قم و ادامه درس‌هاي ديني بود. ميوه زندگاني مشترك شهيد قندي با همسرش، چهار فرزند است.

گالری تصاویر

 

 

 

 

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور