سایت شهدای نخبه و دانشجو

سید عبدالمجید تقوى سنگدهى

مشخصات شهید

 • نام: سید عبدالمجید
 • نام خانوادگی: تقوی سنگدهی
 • نام پدر: سید کاظم
 • تاریخ تولد: سه شنبه, 02 خرداد 1346
 • شماره شناسنامه: 213
 • محل تولد: قائم شهر
 • محل شهادت: شلمچه
 • تاریخ شهادت: جمعه, 08 اسفند 1365
 • محل تحصیل: دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی
 • رشته تحصیلی: الکترونیک
 • مقطع تحصیلی: لیسانس
 • شغل: دانشجو

زندگینامه

شهید سید عبدالمجید تقوی سنگدهی از سادات بزرگوار و سلاله علم و تقوی بوده که اکثر اجدادش از علمای بنام عصر خود بودند که از برجسته‌ترین آن‌ها و از یاوران و شاگردان ممتاز مرحوم آیت اله سید محمدکاظم طباطبائی یزدی صاحب عروه‌الوثقی است و از شجره پاک این شهید عزیز به سند معتبر به ابراهیم المرتضی فرزند بزرگوار امام موسی کاظم (ع) منتهی می‌شود او در خرداد سال 1346 دیده به جهان گشود.
تحصیلات ابتدائی را در دبستان مهدیه به اتمام رسانده و همزمان تلاوت قرآن مجید را به‌خوبی فراگرفت دوران راهنمایی را در مدرسه حر گذراند و در این ایام با انجمن اسلامی مسجد اعظم همکاری فعال داشت و به عضویت بسیج درآمد که مسئولیت واحد عقیدتی سیاسی پایگاه شهید بهشتی به ایشان واگذار شد. در اوایل انقلاب که هنوز انقلاب تثبیت نشده بود ضمن این‌که روزها به تکالیف درسی می‌پرداخت شب‌ها برای حفظ امنیت شهر و نوامیس جامعه اسلامی نگهبانی می‌داد. در واقعه مهرماه سال 1360(حمله منافقین کوردل به ستاد بسیج قائم‌شهر) جان سالم بدر برد او همیشه خار چشم منافقین از خدا بی‌خبر بوده است. شهید بزرگوار دوران متوسطه را در دبیرستان
امام جعفر صادق (ع) ادامه داد و در زمستان 1362 درحالی‌که 15 سا ل بیش نداشت بااحساس تکلیف شرعی و با اصرار زیاد با ارائه موافقت کتبی پدرش، عازم جبهه کردستان شد. در سال سوم نظری به لحاظ تقارن امتحانات آخر سال با اعزام نیرو امتحانات را نیمه‌تمام گذاشت و رهسپار جبهه حق علیه باطل شد او در تمام دوران تحصیل شاگرد ممتاز بود، پس از اخذ دیپلم در کنکور شرکت و با رتبه 25 منطقه دو آزمون سراسری قبول در رشته مهندسی الکترونیک دانشگاه فنی و مهندسی تهران پذیرفته شد. برای بار سوم در اردیبهشت‌ماه 1365 عازم جبهه شد و از فاتحان فتح مهران بود. مرتبه چهارم درحالی‌که دانشجوی سال دوم دانشگاه بود برای آخرین بار جهت لبیک گفتن به ندای حق همراه سپاهیان حضرت مهدی «عج» در یوم اله 22 بهمن سال 65 راهی جبهه جنوب شد و در تاریخ 8/12/65 دریکی از عملیات کربلای 5 به درجه رفیع شهادت نائل و به دیدار معشوق شتافت.

وصیتنامه

بسم الله الرحمن الرحیم

از والده مکرمه می‌خواهم که به‌هیچ‌وجه ابراز ناراحتی نکرده و گریه نکند چراکه جز ناراحتی برای اطرافیان و خودتان ثمری ندارد و همچنین از ابوی ... که با ابراز ناراحتی دیگران را ناراحت نفرمایند که امیدوارم نفرموده و نفرمایند از آقایان عبدالحمید و عبدالوحید می‌خواهم که درسشان را خوب بخوانند و از قبل نمرات بهتری به دست بیاورند....... به‌هیچ‌وجه نگران حال من نباشید من با دیگر بسیجی‌ها فرقی ندارم. خون ما از خون دیگران‌ رنگین‌تر نیست.
اگر حال را از دست بدهید آینده برای ما ارزشی ندارد اگر فعلاً کشور از بین برود بعداً به چه درد می‌خورد که ما کاره‌ای بشویم متخصص بشویم یا نه. بهر حال در خاتمه همه شمارا به صبر و استقامت سفارش می‌کنم و امیدوارم فتح و پیروزی نصیب ملت مسلمان ما بشود والسلام
فرازی از سخنان شهید
و شايستگي شهادت را به من عطا كند و در زمره شهدايش قرار دهد. پدر و مادر مهربان اينك فرزند شما تنها دو جهت را پيشاپيش خود می‌بیند، ماندن و زير بار ذلت منافقين و تجاوز كفار بعثي و استکبار جهانی رفتن و يا مجاهده درراه خدا نمودن. عاشقانه به لقا اله پيوستن را، زير بار ذلت رفتن سازگاری است و عاشق جز در كوي معشوق نرود. از شكستن سر به ديوار کوی‌اش نترسد. امت شهيدپرور ايران تندروي و چپ‌روی نكنيد. در تاریکی‌ها تباهی‌ها و مفاسد فرو خواهيد رفت. كلمه توحيد و كلمه ولايت را زا ياد نبريد.

اسناد

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور