سایت شهدای نخبه و دانشجو

محمدعلی سبحانی

مشخصات شهید

 • نام: محمدعلی
 • نام خانوادگی: سبحانی
 • نام پدر: رحمت الله
 • تاریخ تولد: یکشنبه, 06 مهر 1303
 • شماره شناسنامه: 411
 • محل تولد: مشهد
 • محل شهادت: سومار
 • تاریخ شهادت: شنبه, 09 بهمن 1361
 • محل تحصیل: دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی
 • رشته تحصیلی: راه و ساختمان
 • مقطع تحصیلی: لیسانس
 • شغل: پاسدار

زندگینامه

شهید محمدعلی سبحانی در سال 1335 در روستای احمدآباد گل مکان ا ز روستاهای بخش طرقبه مشهد در خانواده‌ای کشاورز متولد شد. 5 ساله بود که پدرش از دنیا رفت، سرپرستی او را مادرش به عهده گرفت. به علت نبودن مدرسه در روستا و مشکلات تامین مخارج زندگی به همراه مادر به شهر مشهد نزد پدربزرگ محمد می‌روند و در دبستان مولوی در چهارراه میدان بار مشهد مشغول تحصیل می‌شود.
به علت داشتن نمره‌های عالی از طرف مدرسه او را برای ادامه تحصیل در هنرستان صنعتی به تهران فرستادن. سال سوم هنرستان به علت تحریک دانش آموزان علیه رژیم از هنرستان تهران اخراج می‌کنند و با وساطت یکی از دبیران بنام آقای کامرانی در هنرستان مشهد ثبت‌نام می‌کند اما او که روحیه انقلابی داشت ساکت نمی‌نشیند و از آن مدرسه نیز اخراج می‌شود و مجبور می‌شود باقیمانده تحصیلاتش را هنرستان دیگری در خیابان نخ‌ریسی مشهد ادامه دهد.
پس از اتمام دوران تحصیل محمد در امتحان مدرسه عالی ساختمان شرکت نمود و قبول شد. از همان اوایل تحصیل در دانشگاه شروع به فعالیت سیاسی نمود بطوریکه در زمره 14 نفر بود که حکم اخراجش از دانشگاه صادر شد، در مدتی که در دانشگاه وضیعت تحصیلش مشخص نبود در یک سانحه تصادف دچار ضربه‌مغزی شد که مدت 9 شب بی‌هوش شد ولی سرانجام به فضل خدا و عنایت امام رضا (ع) شفا پیدا می‌کند و حالش خوب می‌شود که البته بعداً مشخص می‌شود تصادف عمدی بوده است.
با شروع انقلاب بااینکه محمد هنوز از سلامتی خود را به دست نیاورده بود و پایش در گچ بود و با عصا راه می‌رفت مرتب در تظاهرات شرکت می‌کرد و برای نگهبانی و تحصن به بیمارستان امام رضا (ع) می‌رفت. پس از پیروزی انقلاب ازآنجاکه دانشگاه مملو از گروه‌های کمونیستی بود شهید سبحانی شروع به مبارزه با این گروهک‌ها کرد به‌طوری‌که چندین بار در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه علیه این گروهک‌ها سخنرانی و انتقاد نموده و چندین بار نیز مقالاتی نوشته بود که منجر به برخوردهایی می‌شود
 با شروع انقلاب فرهنگی دانشگاه‌ها شهید محمدعلی به مدت 8 ماه در بنیاد مستضعفان تهران بدون دریافت هیچ‌گونه حقوقی مشغول به کار شد. پس از ازدواج به تهران عزیمت کرد و در سپاه پاسداران به‌عنوان عضو رسمی شروع به فعالیت کرد و با بازگشایی دانشگاه به ادامه تحصیل پرداخت.
پس از شروع جنگ تحمیلی علی در منطقه مسئول مهندسی رزمی لشکر ظفر بود، در موقعی که دوستان محمد در خط مقدم نیاز به بی‌سیم داشتند محمد به همراه دو تن دیگر آنجا می‌روند که در همان صحنه درگیری که نیروهای اسلام زیر آتش شدید دشمن بودند خمپاره‌ای در کنار آن‌ها اصابت می‌کند و منجر به شهادت محمد و دو دوستش می‌شود. علی هنگام شهادت یک پسر یک‌ساله به نام عبدالله داشت و فرند دیگری درراه داشت که وصیت کرده بود اسمش را مرتضی بگذارند به علت علاقه شدیدی که به استاد مطهری داشت و اگر هم دختر شد اسمش را زاهده بگذارند.

وصیتنامه

قسمتی از وصیت‌نامه شهی سبحانی
پدر و مادرم خداوند منان را سپاس می‌گویم که توفیق عطای کرد به اینکه توانستم درصحنه حق علیه باطل شرکت کنم.

گالری تصاویر

اسناد

 

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور