سایت شهدای نخبه و دانشجو

سيد محمد تقي مير غفوريان

مشخصات شهید

 • نام: سیدمحمدتقی
 • نام خانوادگی: میرغفوریان
 • نام پدر: سیدعلی
 • تاریخ تولد: سه شنبه, 09 اسفند 1345
 • شماره شناسنامه: 83380
 • محل تولد: تهران
 • محل شهادت: شلمچه عملیات کربلای 5
 • تاریخ شهادت: شنبه, 20 دی 1365
 • محل تحصیل: دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی
 • رشته تحصیلی: مهندسی نقشه برداری
 • مقطع تحصیلی: لیسانس
 • شغل: دانشجو

زندگینامه

سخن گفتن از شهيد دشوار است، چراکه بايد از وجود ناشناخته‌ای گفت که به لقاءالله پيوسته و به وجه الله نظر دارد. سخن از معناست، معنايي که سخن از بيان آن قاصر و زبان در اداي آن عاجز است. پس آنچه از شهیدمی گوئی‌ام محدود است به حدود درک ما و محصور است به حصار کلام ما.
سخن را از يک سال قبل از تولد شهيد سيد محمدتقی مير غفوريان آغاز می‌کنم. گرچه براي شناخت کامل او بايد خيلي پیش‌ازاین به عقب برگرديم. آري ازآنجاکه او با ابراهيم (ع) در حال بناي کعبه و با محمد (ص) در معراج و با علي (ع) در بدر و با فاطمه (س) در یک‌عمر کوتاه و پررنج همراه بوده و هر حادثه در طول قرن‌ها، بر قلب و روح او اثري حک نموده که در جای‌جای زندگی‌اش تبلور می‌یابد چراکه از ذریه آن بزرگواران است.
تابستان سال 1345 در حرم علي بن موسی‌الرضا (ع) در ميان جمع زائران مشتاق و آرزومند با آن حضرت عهد کردم که اگر خداوند فرزند پسري به من عطا کند، نام پسرش جوادالائمه را برايش برگزينم. چند ماه بعد درحالی‌که همسرم باردار بود به سفر حج مشرف شديم و ايشان به همراه فرزندي که در حمل داشت به زیارت‌خانه خدا و انجام اعمال حج موفق گرديد و پس از بازگشت در تيرماه سال 1346 بود که خداوند او را به ما عنايت کرد و من بر اساس عهدي که با ثامن‌الحجج (ع) بسته بودم، نام محمدتقی را بر او نهادم.
در تابستان 47 همراه ما به زيارت اجداد بزرگوارش به کربلا و نجف مشرف شد و در سال 1352 درحالی‌که هفت سال بيشتر نداشت در سفر حج عمره، ما را همراهي می‌کرد و موفق به زيارت حرمين شريفه گرديد و باآنکه هنوز به سن تکليف نرسيده بود و من نيابتا برايش اعمال عمره به‌جای می‌آوردم، خودش نيز همه اعمال را به‌طور کامل انجام می‌داد و در تمامي طول شب پا به‌پای ما به طواف خانه خدا مشغول بود و از همان زمان به بعد ديگر کاملاّ به انجام فرایض مقيد بود.
سال 1361 براي رفتن به جبهه ثبت‌نام نموده و براي اعزام به مرکز بسيج مراجعه کرده بود ولي به علت کمي سن از اعزامش خودداري کردند و او باآنکه بسيار متاثر گرديده بود بی‌صبرانه انتظار زماني را می‌کشید که بتواند به رزمندگان اسلام بپيوندد. تا آنکه در تابستان 62 که تازه شانزده‌ساله شده بود موفق گرديد دوره آموزش بسيج را بگذراند و در پائيز همان سال راهي جبهه شد. او در عمليات والفجر 4 شرکت نموده و در مرحله سوم اين عمليات در منطقه حاج عمران در اطراف شهر پنجوين عراق مجروح گرديد و دست راستش به‌شدت آسيب ديد به‌طوری‌که مداواي او شش ماه به طول انجاميد و نهایتاً با توسل به ائمه اطهار سلامت خود را بازیافت و مجدداً به جبهه بازگشت.
سيد محمدتقی در سال 1364 به دانشگاه راه يافت و در رشته نقشه‌برداری به تحصيل پرداخت. اما با شنيدن پيام امام بزرگوار امت در رابطه با رفتن به جبهه و اولويت مسئله جنگ موجب شد که او درس را رها کرده و به جبهه برود و در عمليات کربلاي يک شرکت جويد در جبهه او را سيد تک‌تیرانداز می‌گفتند. با خاتمه عمليات به تهران آمد و با شروع سال تحصيلي، پس از انتخاب واحد در دانشگاه در بيستم مهرماه مجدداً به جبهه رفت و ديگر تا زمان شهادتش در جبهه بود و فقط براي یک‌مرتبه براي چند روزبه مرخصي آمد و پس از بازگشت به جبهه در بيستم دی‌ماه همان سال درحالی‌که با غسل شهادت در عمليات کربلاي پنج شرکت نموده بود به شهادت رسيد.
ازجمله خصوصيات او می‌توان متانت، رعايت وقت نماز و دقت در عمل صحيح واجبات بود دوستانش نقل می‌کنند در آخرين ساعات زندگی‌اش در خط مقدم وقت نماز فرارسید درحالی‌که همه عازم عمليات بودند گفت: من اول بايد نمازم را بخوانم و بعد می‌آیم چون براي نماز به اينجا آمده‌ام». او در ماهه‌ای رجب و شعبان روزه مستحبي می‌گرفت و هميشه مقيد با اقامه نماز شب و تلاوت قرآن در نیمه‌شب بود، تا جایيکه بعضاّ شب‌ها قبل از خوابيدن به اين کار می‌پرداخت که مبادا قبل از اذان صبح بيدار شود و توفيق نماز شب را از دست بدهد. او به جمع‌آوری و حفظ حديث علاقه‌مند بود و در اين راه بسيار همت می‌ورزید و چندين بار براي اين کار تشويق شده و جايزه گرفته بود. او اسوه اخلاق و معلم همه افراد خانواده بود، او نعمتي بود که فقط اندک زماني از او بهره‌مند بوديم و خيلي زود به‌سوی معبودش شتافت اما اميدواريم که از شفاعتش محروم نباشيم و موفق به ادامه دادن راهش گرديم، انشاء الله
                                                                                                     پدر شهيد

وصیتنامه

بسم‌الله الرحمن الرحيم
اشهدان لا اله الا الله وحده لا شريک له و اشهد ان محمد عبده و رسوله (ص) و اشهد ان عليا ولي الله
«و لاتحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون»
البته مپنداريد که شهيدان درراه خدا مرده‌اند بلکه زنده به حيات ابدي شده‌اند و در نزد خدا متنعم خواهند بود. (سوره آل‌عمران، آيه 169)
حمد و سپاس خداوندي که توفيق جنگ و جهاد براي دفاع از اسلام و مسلمين درراهش را در زمان غيبت آقا امام زمان به رهبري امام خميني به ما عنايت فرمود. خداوندا حال که توفيق جهاد درراهت را به ما دادي عنايتي کن و مرگم را شهادت درراه خودت قرار ده تا در روز قيامت در پيشگاهت و در مقابل جدم پيامبر و حضرت علي (ع) و مادرم فاطمه زهرا (س) و ائمه معصومين و اوليائت و بخصوص در مقابل جدم پيامبر و حضرت در مقابل امام زمانمان حضرت مهدي (ع) شرمنده مباشيم و توفيقي ده تا ميهمان سفره آن‌ها باشيم و آن‌چنان مرگي که پاک‌کننده گناهانم باشد عنايت فرما.
اي پدر و مادر عزيزم پس از سال‌ها رنج و زحمتي که برايم کشیده‌اید شايد اميد آن داشته که روزي عصاي پيري در سختی‌ها و مشکلات شوم و من در اين برهه کوتاه از زمان نه‌تنها نتوانسته‌ام حق بزرگي که بر گردن من داشتيد ادا کنم و خدمتي شايسته در حق شما بکنم بلکه بارها موجبات ناراحتي شمارا فراهم آورده‌ام و از شما حلاليت می‌طلبم.
اميدوارم که خداوند اجر و پاداشي والا به شما عنايت فرمايد. زيرا در اثر آن تربیت‌های شما بود که مشتاقانه به‌سوی جبهه روانه شدم و شما در این راه نه‌تنها مانع نبوديد بلکه مشوقم هم بوديد و اکثراً در مواقع حساس راهنماي خوبي در زندگي بوده‌اید.
از شما می‌خواهم همان‌طور که در فرستادن و رفتن به جبهه صبر پيشه کرديد همچنان مانند کوهي استوار صبر پيشه کنيد که خداوند یاری‌تان خواهد کرد. تا ان‌شاءالله در اين آزمايش بزرگ پيروز و سرافراز باشيد.
اين دنيا آزمايشي بيش نيست و اين دنيا فاني است و باقي آن جهان است پس چه‌بهتر که انسان در اين دنيا به فکر آخرت باشد و با عاقبتي خوب و خير از اين دنيا برود. شما شکر خدا گویید که فرزند خود را درراه خدا فدا کرده‌اید و لااقل در اين دنيا عمر کوتاهي داشتم مرگم با شهادت درراه خودش خاتمه يافت و اين براي شما در پيشگاه خداوند افتخاري بس بزرگ است و از شما التماس دعاي بسيار دارم که همان‌طور که از احاديث برمی‌آید دعايي بهتر از والدين براي فرزند نيست و زودتر از هر دعايي مستجاب می‌شود.
برادران و خواهران خانواده‌های محترمتان:
اخلاق خوب و پسنديده و تقوا و ايمان و اعتقادتان نسبت به اين انقلاب و به اين کشور اسلامي هميشه باعث خوشحاليم بود. سعي کنيد هميشه ازنظر اخلاق و ايمان در خانواده و فاميل و جامعه الگو باشيد و از علم تجربیات خود در طول زندگي براي خدمت به اسلام و مسلمين استفاده کنيد و سعي در بهتر نمودن کشور داشته باشيد و از دنيا کمال استفاده را ببريد.
فرزنداني خوب و باایمان و مؤمن و با علم براي خدمت به اسلام و مسلمين تربيت کنيد تا آن‌ها ادامه‌دهنده راه اين انقلاب باشند زيرا در اثر تربيت صحيح است که می‌توان جامعه و کشور اسلامي را به حول و قوه الهي پايدار نگه داشت.
از شما می‌خواهم همان‌طور که درگذشته دور پدر و مادر خود را خالي نمی‌کردید و موجبات دلگرمي آن‌ها را فراهم می‌آوردید اکنون هم بيشتر از گذشته دور آن‌ها را گرم نگه‌دارید تا احساسي که در نبودن من در ميانشان است کمتر شود و ناراحتي خود را کمتر بروز دهيد تا موجب ناراحتي آن‌ها نشود.
از همه فامیل‌های دور و نزديک و دوستان و آشنايان و همه آن‌هایی که در طول زندگي خود برخورد داشته‌ام اگر بر گردن ما حقي داشته‌اند حلاليت می‌طلبم و از شما می‌خواهم مطيع فرمان‌ها رهبر باشيد و جبهه را گرم نگه‌دارید و با اعتقاد و ايمان خود نسبت به انقلاب سعي در بهبود جامعه و کشور و جهان اسلام داشته باشيد و از همگی‌تان التماس دعا دارم.
دوستان دوران تحصيل و دانشگاه و بسيج مسجد موسي بن جعفر (ع):
که به‌حق دوستان خوبي بوده‌اید و حق بزرگي بر گردن من داشته‌اید. بسيج را تقويت کنيد و سعي کنيد بچه‌های پاک و خوب محل را جذب کنيد و قوه جاذبه‌تان بر قوه دافعتان غلبه کند.
آينده اين مملکت به دست شما جوانان است. دوستان عزيزم جبهه‌ها را پرکنيد و سعي کنيد ادامه‌دهنده راه خون شهدا باشيد و فرمان‌های رهبر را اطاعت کنيد و گوش‌به‌فرمان اوباشید و کوشش بسيار در درس و تحصيل خود بکنيد و درسي همراه با تقی و ايمان بخوانيد و هدفتان از تحصيل علم رضاي خدا باشد تا بتوانيد در آينده مملکت اسلامي خدمتي مفيد و شايسته انجام دهيد زيرا در اين زمان کشور احتياج زياد به جوانه‌ای تحصیل‌کرده مؤمن و با تقوي دارد. براي رضاي خدا کارکنید و توکل به او داشته باشيد تا از زندگی‌تان بهره‌ای ببريد و تقوي را در وجودتان تقويت کنيد و تقوي را در همه کارها مدنظر داشته باشيد تا ان‌شاءالله با تقوي نسبت به خدا سعادتمند شويد. دعا براي ظهور آقا امام زمان و جان رهبر و رزمندگان و پايدار بودن اين مملکت اسلامي و مسئولين خوب کشور را فراموش نکنيد و از همگي التماس دعاي بسيار دارم.
خود را مديون اين مملکت بدانيد و براي رشد و ترقي و پايداري آن کوشش کنيد و نسبت به مسائل مملکت خود بی‌تفاوت نباشيد و احساس مسئوليت کنيد.
وکيل و وصي من پدرم هست و تقاضا دارم مقداري برايم نماز و روزه قضات بگيريد و دو هزار تومان رد مظالم دهيد و چفيه مرا هر کاري خواستيد بکنيد.

اسناد

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور