سایت شهدای نخبه و دانشجو

عزت الله عسگری

مشخصات شهید

 • نام: عزت الله
 • نام خانوادگی: عسگری
 • نام پدر: علیشاه
 • تاریخ تولد: یکشنبه, 04 بهمن 1343
 • محل تولد: الگیدورز
 • محل شهادت: شلمچه
 • تاریخ شهادت: پنج شنبه, 06 مرداد 1367
 • محل تحصیل: دانشگاه صنعتی خواجه نصیر
 • رشته تحصیلی: نقشه برداری
 • مقطع تحصیلی: لیسانس
 • شغل: دانشجو

زندگینامه

شهيد عزت اله در سال 1343 در شهر اليگودرز ديده به جهان گشود از دوران کودکي در دامان خانواده اي مذهبي مورد تعليم و تربيت قرار گرفت. تحصيلات ابتدايي و راهنمايي خود را در خرمشهر گذرانيد. سال اول هنرستان را در سن 16 سالگی می‌خواند که انقلاب اسلامي به پيروزي رسيد ايشان در طول انقلاب در مدرسه و مسجد و محله‌های شهر خرمشهر فعالیت‌های انقلابي و مذهبي چشم گيري داشت. سال دوم هنرستان بود که چهره پلید خود را به ایران اسلامی نمایان ساخت. خانواده شهید عسگری به علت سکونت در شهر مرزی خرمشهر با تهاجم وحشیانه دشمن مواجه گشته و مجبور به ترک شهر خویش شدند. لذا برای مدتی به اهواز و سپس به شهرستان ازنا در استان لرستان مهاجرت کرده و در یکی از روستاهای ازنا، در زادگاه پدری سکنی گزیدند. در شهر ازنا به دلیل فقدان هنرستان برای مدتی از ادامه تحصیل محروم بود و در این مدت به اتفاق پدر و برادر خویش در کارهای ساختمانی جهاد سازندگی در روستاهای شهر ازنا شرکت نمود.
پس از مدتی به تهران آمد و در اسلامشهر اقامت نمود. ایشان تحصیلات خود را در هنرستان شهید رجایی منطقه 18 تهران ادامه داد. روحیه انقلابی همراه باپشتکاری که در تحصیل نشان می‌داد ایشان را مجذوب مدیر و مربیان آن هنرستان گردانید. در طول تحصیل به کار نیز اشتغال داشت تا کمکی برای امرارمعاش خانواده باشد.
پس از اخذ مدرک ديپلم هنرستان به دانشگاه وارد شد و در رشته مهندسي نقشه‌برداری در دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسي به ادامه تحصيل پرداخت. درخلال تحصيل نيز گاهي داوطلبانه به جبهه اعزام می‌شد. به علت مطالعه زیاد کتاب‌های مختلف اسلامی از ایشان دعوت شد تا برای همکاری به عضویت بسیج درآید. ورود ايشان به مسجد و پايگاه شهيد مدني از امتيازاتي بود که باعث شده بود اين پايگاه به‌عنوان يکي از فعال‌ترین پایگاه‌های نواحي شناخته‌شده شود. ترمهای پایانی دانشگاه را می‌گذراند که طرح تشکیل بسیج علمی در مسجد ولیعصر (عج) مطرح و پیگیری شد. ایشان به همراه عده‌ای از برادران دینی خود، برای تحقق اهداف بسیج علمی، علاقه و پشتکار زیادی نشان داد. به‌نحوی‌که در اواخر، اوقات شبانه‌روزی خود را وقف برنامه‌ریزی در جهت پیاده کردن یک برنامه گسترده علمی در سطح منطقه اسلامشهر نموده بود.
پس از شروع فعالیت‌های بسیج علمی که در رأس آن شهید عسگری بود. مسجد ولیعصر (عج) حال و هوای دیگری یافت. علاوه بر فعالیت‌های مربوط به جذب و هدایت جوانان به جبهه‌ها مسجد به مرکزی برای تحقیق و مطالعه و اجرای برنامه تعلیم و تربیت جوانان دانش‌آموز مبدل شد.
 اين فعالیت‌ها همچنان ادامه داشت تا اينکه در رمضان 1367 شهيد عزت اله به همراه بچه‌های مسجد به جبهه اعزام شد. ايشان در جبهه نيز از فعالیت‌های علمي دست برنداشت و به تبليغ بسيج علمي و جذب نيروهاي تحصیل‌کرده گردان مشغول شد. به‌نحوی‌که پس از مدتی صدای بسیج علمی در کل گردان پیچید و همگی کنجکاو شده بودند تا از بسیج علمی بیشتر بدانند. ایشان تمام جلسات هفتگی را که در سنگر مسجد اجرا می‌شد در جبهه و در سنگر جهاد به همراه اعضاء دیگر بسیج علمی که با ایشان بودند دنبال می‌کرد.
 یکی از خصوصیات بارز ایشان در جبهه روحیه عجیبی بود که داشت ایشان همواره سعی می‌کرد با تقبل بعضی مسئولیت‌های خطرناک، به هم‌سنگرانش روحیه و جرات بدهد همچنین شوخ طبعی و مزاح‌های ایشان همواره غنچه لبخند را بر لبان دوستان می‌فشاند. در یکی از مصاحبه‌های خود در جبهه وقتی از ایشان می‌پرسند که آیا از وضع خود در اینجا راضی هستید؟ جواب می‌دهد:آن مرفهانی که بوی جبهه را هم استشمام نکرده‌اند و در رختخواب گرم و نرم خود می‌خوابند و زندگی اشرافی دارند هیچ‌گاه نمی‌توانند راحتی و آسایشی را که ما در خاکهای شلمچه داریم داشته باشند. ما در خاک پاک جبهه راحت‌تر از همه ملت‌ها پیشرفته جهانیم.
و بالاخره در آخرین لحظات جنگ پس از قبول قطعنامه در جوار دوست و هم‌سنگر دیگر خویش علي رسولي، در خاک پاک شلمچه در تاريخ 1367/5/6 به درجه رفيع شهادت نائل گشت.

وصیتنامه

الذین جاهدوا فینا سبلنا-هرکس بخواهد در راه ما تلاش کند او را به راه راست هدایت می‌کنیم.
اين نوشته وصيتنامه بنده حقير است، وصيتنامه چکيده زندگي هر فرد است. شهادت می‌دهم که اله خالق همه عالم وجود هست، می‌تواند کن‌فیکون و می‌تواند الآن لم یکن کند و پس همه‌چیز از اوست همه‌چیز از اسم اوست و هیچ‌چیز در برابر مطلق او وجود ندارد؛ زیرا عدد در برابر بی‌نهایت وجود ندارد و شهادت می‌دهم بر عالم غيب و شهود و روز جزا. بر حقانیت راه روشن انبیاء و اینکه رسول اکرم (ص) وجود کامل همه انبیاء است و شهادت می‌دهم بر ولایت علی بن ابیطالب و شهادت می‌دهم بر ولایت و امام بودن دوازده معصوم پاک شهادت می‌دهم که امام خمینی زمینه‌ساز طهور اوست و او نایب امام است و ولایت‌فقیه زمینه‌ساز ولایت معصوم است.
مسائلی لازم است که بیان گردد.
حرکت بسیج‌های علمی به وجود آمد تا تحت پرتو اسلام و در خط ولایت‌فقیه به‌دوراز هرگونه گروه‌گرایی، وضعیت علمی و فرهنگی جامعه اسلامی را به حد استانداردهای لازم که یک جامعه مسلمان باید داشته باشد برسد. توقع آن را نیز داریم که مسئولین و دیگران در برخورد با آنان بسیار جدی باشند. خوب است این نکته را در نظر بگیریم که انتقاد کردن و اشکال رفتن کاری است آسان اما درصحنه عمل وارد شدن و حضور داشتن درصحنه مهم است. کارشکنی و چوب لای چرخ گذاشتن و یا انتقاد کردن از اعمال انجام‌شده دیگران، هیچ‌کس حق ندارد بنا به خواسته دلش به کارشکنی بپردازد.

اسناد

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور