سایت شهدای نخبه و دانشجو

مهدی صباغان

مشخصات شهید

 • نام: مهدی
 • نام خانوادگی: صباغان
 • نام پدر: عبدالله
 • تاریخ تولد: چهارشنبه, 01 بهمن 1337
 • محل تولد: شاهرود
 • محل شهادت: دشت عباس
 • تاریخ شهادت: جمعه, 13 فروردين 1361
 • محل تحصیل: دانشگاه شهید چمران اهواز
 • رشته تحصیلی: شیمی
 • مقطع تحصیلی: لیسانس
 • شغل: دانشجو

زندگینامه

شهید مهدي صباغان در سال 1337 در شهرستان امام شهر (شاهرود) در خانواده‌ای متدين چشم به جهان گشود از اوان كودكي علائم هوش و استعداد خارق‌العاده در رفتارش نمايان بود. به علت علاقه به يادگيري قرآن در مدت كوتاهي در خواندن قرآن و شناخت اصول عقايد اسلام پیشرفت‌های زيادي نمود. همواره در صف جماعات و دعاي كميل شركت داشت. در دوران تحصيل همواره به‌عنوان شاگرد نمونه شناخته‌شده بود. او دائم درصدد ارشاد و ياري دوستان و آشنايان بود بدين دليل موردعلاقه همه واقع‌شده بود. در سال 1355 در رشته رياضي از دبيرستان فارغ‌التحصیل شد و در همان سال در رشته شيمي دانشگاه اهواز پذيرفته شد. او در محيط آشفته دانشگاه آن زمان اصالت و جوهر اسلامي خويش را حفظ كرد و با تشكيل جلسات و توزيع اعلامیه‌ها و نوارهاي امام به مبارزه عليه رژيم شاه پرداخت. او چندين بار براي ديدار با رهبران مذهبي تبعيد و به محل تبعيدشان به‌خصوص به استان سيستان و بلوچستان رفت و با آنان جلسه می‌گرفت در دوران انقلاب سعي بسياري در پيروزي انقلاب نمود او با مسافرت به نقاط گوناگون (ازجمله بندر انزلي و شاهرود) رژيم دژخيم را افشا می‌کرد.
بعد از پيروزي انقلاب در تشكيل كميته كار امام خميني شركت نمود و زحمات زيادي در رابطه با کارخانه‌ها و مسائل كارگري را متحمل شد. كارگران مجتمع فولاد اهواز خاطرات بسياري از او دارند، پاک‌سازی افراد وابسته به رژيم و ايستادگي در مقابل سرمایه‌داران از كارهاي ايشان در آنجا بود.
هنگامی‌که سيل خوزستان را فراگرفت مهدي فعاليت زيادي در جهت نجات سیل‌زدگان كرد چه شب‌ها كه بيدار ماند تا اينكه جنگ تحميلي عراق شروع شد. با شروع جنگ در استانداري خوزستان كه ستاد سیل‌زدگان و جنگ‌زدگان و درواقع قلب خوزستان شده بود به فعاليت پرداخت.
تا اينكه مسئله جنگ‌زدگان و امكان و تغذيه آنان مسئله روز خوزستان شد. مهدي مناسب‌ترین شخص جهت رسيدگي به آنان شناخته شد لذا سرپرستي شهرك هجرت در ماهشهر كه كليه اهالي آبادان و خرمشهر را در برداشت به مهدي واگذار شد. فعالیت‌های ايشان در آن شهرك غيرقابل بيان است. در مقابله به گروهک‌ها و جلوگيري از سم‌پاشی و تبليغات سوء آن‌ها در بين جنگ‌زدگان گرفته تا فعالیت‌های فرهنگي و حتي تميز كردن جوی‌های بسيار كثيف و غیربهداشتی اردوگاه كه همه به‌وسیله خودش انجام می‌گرفت.
به علت لياقتي كه مهدي در اداره شهرك هجرت از خود نشان داد به سرپرستي بنياد امور جنگ‌زدگان استان خوزستان انتخاب شد. در سفري كه شهيد رجايي به استان خوزستان كرده بود حدود يك ساعت با مهدي از اردوگاه‌ها ديدن نمود و شهيد رجايي چنان جذب مهدي شده بود كه گفت اگر ما چند نفر مثل ايشان داشتيم هيچ غمي نداشتيم. يك روز قبل از شهادت در پاسخ پدرش كه از او دعوت می‌کند براي عروسي برادرش به شاهرود بيايد می‌گوید: ما اينجا عروسي زياد داريم، ما اينجا كارهاي زيادي داريم كه از آن عروسي واجب‌تر است.
بالاخره در حماسه فتح المبین مهدي در دشت عباس براثر تركش خمپاره‌ای كه به پا و شانه‌اش اصابت كرد به لقاءالله رسيد.

وصیت نامه


بسم الله الرحمن الرحيم
شب اول سال 60 قبل از ساعت تحويل
اين وصیت‌نامه مهدي است پسر عبدالله درزمانی كه بالغ و عاقلم و بر ثواب حق خواهد نگاشت ان‌شاءالله. عاقبت منت خداوند متعال بر اين بنده سراپا گناه و ريا تمام شد و نعمت شهادت را نصيب من گردانيد اکنون‌که به لقاءالله می‌روم چهره‌ام سياه است كه گناهان بزرگي را مرتكب شده‌ام و لكن شنیده‌ام اولين قطره خون شهيدان كه بر زمين بريزد گناهان او را پاك می‌کند.
گناه بزرگ عدم قدرشناسی و درك وجود امام و گناه ديگري چون عدم اداي حق پدر و مادر بر من كه اميدوارم باشهامتی كه در فقدان وجود من از خود نشان خواهند داد و با لبخندي حاكي از رضايت خاطري كه بر لب خواهند داشت مرا خواهند بخشيد. از مهاجرين محترمي كه متأسفانه مرا كه لياقت خدمت به ايشان را نداشتم و لكن بر اين سمت گذاشته‌اند نيز پوزش می‌طلبم. اميدوارم خداوند مرا ببخشايد و از سر تقصيرات اين مسكين درگذرد.
جنازه‌ام را به زادگاهم منتقل نماييد. هشت روز روزه قضايم را ادا نماييد. مبلغ 40000 ريال بابت خمس بدهكارم كه پرداخت آن از وجوه موجود در نزد من خواهد بود.
والسلام علي من‌تبع الهدی

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور