سایت شهدای نخبه و دانشجو

عبدالمجید منصوری

مشخصات شهید

 • نام: عبدالمجید
 • نام خانوادگی: منصوری
 • نام پدر: عبدالرحمن
 • تاریخ تولد: سه شنبه, 30 دی 1337
 • محل تولد: اهواز
 • محل شهادت: رقابیه
 • تاریخ شهادت: چهارشنبه, 04 فروردين 1361
 • محل تحصیل: دانشگاه شهید چمران اهواز
 • رشته تحصیلی: مهندسی کشاورزی-ماشین آلات
 • مقطع تحصیلی: لیسانس
 • شغل: دانشجو

زندگینامه

شهيد عبدالمجيد منصوري در سال 1337 در شهر اهواز متولد شد. دوران كودكي را در حالي گذراند كه فقر و فساد در جامعه بيداد مي‌كرد و او نزدیک شاهد تمام اين مشكلات بود. به سال 1358 در دانشگاه جندی‌شاپور اهواز در رشته ماشین‌آلات كشاورزي پذيرش شد. از فعاليت-هايش عليه رژيم شاه در پادگان می‌توان به فراري دادن سربازان به همراه يكي از افسران پادگان اشاره كرد.
با پيروزي انقلاب به جهاد سازندگي رفت و در ابتدا به‌عنوان نقاش در تبليغات جهاد مشغول شد. در حادثه سيل خوزستان به كمك مردم رفت و كمك‌هاي شايان توجهي به سیل‌زدگان نمود. با رخ دادن انقلاب فرهنگي، همواره از اين حادثه به‌عنوان انقلابي كه تشکیل‌دهنده محتواي انقلاب است، ياد مي‌كرد. در مسجد محل با شهيد حسين علم الهدي همكاري نزديكي داشت. با آغاز جنگ وي به‌عنوان عكاس و فیلم‌بردار براي ثبت تاريخ جنگ از طرف جهاد عازم جبهه‌هاي نبرد شد. شهادت را هنر می‌دانست و همواره مي‌گفت: «لياقت شهادت را هرکسی ندارد!»
بارها تا نزديك مرگ رفته بود، یک‌بار گلوله‌ای به کوله‌پشتی‌اش اصابت كرده بود، بار ديگر خمپاره‌ای در كنارش افتاده ولي عمل‌نکرده بود و خود همواره اين وقايع را بازگو مي‌كرد و عقيده داشت كه: «شهادت واقعاً لياقت می‌خواهد.»
در نبردهاي خرمشهر و آبادان، دهلاويه، سوسنگرد، بوستان و شوش حضور داشت و به‌گونه‌ای خستگی‌ناپذیر تلاش مي¬كرد. شوخ‌طبع بود و كمتر عصباني مي‌شد. نسبت به سخنان امام (ره) حساس بود و همواره با توجه آن‌ها را گوش مي‌داد. همواره درس را جدي مي‌گرفت و اعتقاد به تخصص توأم با تعهد داشت. اهل محاسبه نفس بود و دوستانش از وي بسيار شنيده‌اند كه بارها مي‌گفت: «نفس انسان را موذيانه گول مي‌زند!».
با آغاز عمليات بيت‌المقدس وقتي اعلام شد سپاه نياز به امدادگر دارد؛ كلاس و درس رها كرد و جهت امداد مجروحين به خرمشهر رفت و با اصابت تركش در منطقه رقابيه به ديدار پروردگار شتافت.

وصیت نامه

بسم‌الله الرحمن الرحيم
«ولا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتاً بل احياء عند ربهم يرزقون» - قرآن كريم
«يكي دو نفس كه از عمرم باقی‌مانده، دلم نمي‌خواهد كه با عمر طبيعي بميرم، زندگي‌ام كه به اسلام خدمتي نكرد، شايد مرگم باعث خدمتي شود.»- امام خميني
خدايا تو را شكر مي‌گويم كه مرا انسان آفريدي و قدرت تفكر دادي.
خدايا تو را شكر مي‌گويم كه به من قدرت تشخيص حق از باطل را دادي.
خدايا تو را شكر مي‌گويم كه بهترين اديان را به من شناساندي.
خدايا تو را شكر مي‌گويم كه اكنون مي‌توانيم آزادانه كتاب را مطالعه كنيم و استقلال داشته باشيم.
خدايا تو را شكر مي‌گويم كه رهبر انقلاب اسلامي در كنار ما ظهور نمود.
خدايا تو را شكر مي‌گويم كه اولين جمهوري اسلامي در كشور ما بنيان نهاده شد.
خدايا از تو مي‌خواهم كه همه را به راه راست هدايت نمايي.
خدايا از تو مي‌خواهم كه اسلام را پيروز گرداني.
خدايا از تو مي‌خواهم كه ظهور مهدي (عج) را نزديك گرداني.
خدايا از تو مي‌خواهم كه رهبر انقلاب و انقلابمان را حفظ و آن را تمام جهان گسترش دهي.
برادران و خواهران!
زمان مهمي است. امپرياليسم شرق و غرب به سركردگي آمريكا همانند مار زخم‌خورده از درد به خود مي‌پيچد و تمام كشش خود را براي برانداختن اين انقلاب به كار مي‌برد، چراکه مي‌داند اين انقلاب در يك كشور باقي نمي‌ماند و تمام منطقه را فرا خواهد گرفت؛ و بايد به این‌ها و نوكرانشان نشان داد كه ايمان و اسلام يعني چه و همان¬گونه كه اماممان فرمود، پيروزي با حق است و ما چون حقيم پيروزي با ماست.
اکنون‌که نوكرش (آمريكا)، صدام در حال شكست هست و براي حفظ آبروي خود و از دست ندادن تاج‌وتخت، هیئت‌هایی براي صلح مي‌فرستد، بايد كاملاً مواظب باشيم خدای‌ناکرده صلح بر ما تحميل نشود. مگر اينكه تمام رهنمودهاي امام در اين مورد عملی بشود.
برادران و خواهران!
همان¬گونه كه امام فرمودند: «بايد وحدت حفظ بشود، بايد همه دست‌به‌دست هم بدهيم و اسلام و ايران را به‌پیش ببريم». نبايد امام (ره) را تنها بگذاريد، همه‌جا با امام امت باشيد. در خاتمه از شما مي‌خواهم براي آموزش من دعا كنيد و از خدا مي‌خواهم كه گناهانم را بيامرزد. به تمام برادران سلام مي‌رسانم و از برادران مي‌خواهم خانواده را دلداري بدهند؛ و سخني با خانواده:
پدر، مادر، برادر و خواهر،‌ می‌دانم كه شمارا آزار بسيار رساندم. اميدوارم كه مرا ببخشيد، ان‌شاءالله كه صله‌رحم را انجام دهيد. پيروزي همه شمارا از خداوند بزرگ خواهانم.
11:18 دقيقه نصفه‌شب
31/2/1360

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور