سایت شهدای نخبه و دانشجو

عبدالرحیم بساق زاده

مشخصات شهید

 • نام: عبدالرحیم
 • نام خانوادگی: بساق زاده
 • نام پدر: عبدالمحمد
 • تاریخ تولد: جمعه, 29 دی 1340
 • محل تولد: دزفول
 • محل شهادت: خرمشهر عملیات بیت المقدس
 • تاریخ شهادت: شنبه, 18 ارديبهشت 1361
 • محل تحصیل: دانشگاه شهید چمران اهواز
 • رشته تحصیلی: تعلیم و تربیت
 • مقطع تحصیلی: لیسانس
 • شغل: مسئولیت بخش فرهنگی و بخشداری و معاونت باغ ملک

زندگینامه

شهید رحیم بساق زاده در سال 1340 در خانواده‌ای مذهبی متولدشده تربیت خانواده در آن زمان باعث شد تا وی باروحیه‌ای مذهبی بزرگ شود.
در سال 1357 وارد دانشگاه می‌شود و همزمان با تحصیل در رشته علوم تربیتی، به مبارزه علیه رژیم در دانشگاه می‌پردازد. با رخ دادن انقلاب فرهنگی در سال دوم تحصیل، دانشگاه‌ها تعطیل می‌شوند و شهید بساق زاده برای آبادانی روستاهای کشور، به‌منظور زدودن چهره فقر از آن‌ها راهی روستاهای شادگان و باغ‌ملک می‌شود. اقدامات عمرانی وی شامل کمک در ساخت مدارس و مساجد و نیز درمانگاه و خانه‌های مردم بوده است.
از خدمات وی در باغ‌ملک تلاش در ساختن حمام و انبار علوفه و جاده و کارگاه بلوک‌زنی بوده است. علاوه بر آن فعالیت‌های فرهنگی و تدریس در آموزش‌وپرورش و کوشش در تشکیل انجمن اسلامی بازار و دانش آموزان و نیز جمع‌آوری کمک برای رزمندگان جبهه نیز جزو خدمات وی در آن دوران به شمار می‌رود.
تشکیل هیئت واگذاری به‌منظور جلوگیری از خریدوفروش زمین توسط دلالان و زمین‌خواران و کوتاه کردن دست خان‌ها و سرمایه‌داران نیز از سایر خدماتی است که شهید بساق زاده در جهت پیاده کردن عدالت و پس گرفتن حقوق مردم از صاحبان زر و زور انجام داد.
با شروع جنگ تحمیلی رهسپار اهواز می‌شود و به‌صف یارانش در انجمن اسلامی دانشگاه اهواز می‌پیوندد. مدتی به جبهه می‌رود اما به دلیل حساسیت اتفاقات دانشگاه در دوران انقلاب فرهنگی به آنجا بازمی‌گردد و پس از طی یک اردوی عقیدتی- سیاسی از جانب دفتر تحکیم وحدت، به ادامه فعالیت در انجمن اسلامی می‌پردازد.
در همان دوران به تدریس دروس دین در دبیرستان‌های اهواز نیز می‌پرداخت. وی به علت مشغله‌های زیاد این‌چنینی تا آن زمان توفیق حضور مداوم در جبهه را نداشت ولی با اصرار و تلاش زیاد توانسته بود در عملیات‌های شکست آبادان و نیز عملیات موفقیت‌آمیز فتح المبین شرکت نماید.
سرانجام نیز در عملیات بیت‌المقدس، از طریق بسیج مساجد اهواز ثبت‌نام کرد و به‌صورت داوطلبانه عازم جبهه نبرد شد و در تاریخ 18/ 2/ 1361 در همان عملیات به دیدار پروردگار خویش شتافت.

خاطرات

گفته های شهید عبدالرحیم بساق زاده در موقعی که عازم به جبهه حق علیه باطل و در حمله فتح المبین فرموده به شرح زیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم
من عبدالرحیم بساق زاده عضو بسیج مسجد كرناسيان
الآن که عازم به جبهه هستم، برادران گفتند که یک پیام بدهم، ولی من خودم را خیلی کوچک‌تر از آن می‌بینم که برای مردم قهرمان پیام بدهم ولی تا آنجا که ظرفیت آن رادارم من یک پیام کوچکی به ملت می‌کنیم و یک شکر گذاری به درگاه باری‌تعالی که در این مدت کوتاه با این توجهات و عنایت خاصی که به ملت ایران کرده این‌طوری شده که یک تحول خیلی عظیمی در روحیات مردم ما به وجود بیاید. پیام من به مردم ایران این است که همان‌طوری که میدانید امام سال را سال سازندگی اعلام کردند و من از تمام اقشار ملت می‌خواهم هرکدام به نوع خودشان در هر گوشه‌ای که کار می‌کنند و در هر قسمتی از این نهادها و ارگان‌ها که کار می‌کنند بتوانند این سازندگی که امام گفته به نفع احسن انجام بدهند. آن برادری که در فلان اداره است، در آموزش‌وپرورش است، وظیفه خودش را به نحو احسن انجام دهد، آن برادری که در سپاه است، در ارتش است، این‌ها هرکدام به نوع خودشان وظیفه‌شان را انجام بدهند و همچنین تمام آن برادر و خواهرهایی که در قسمت‌های مختلف هستند، آن کاسب، آن بازاری وظیفه اسلامی خودش را بایستی انجام دهد انشا ا...
دیگر اینکه شکر گذاری و من این دستان کوچک خودم را در مقام باری‌تعالی بلند می‌کنم: خدایا من شکر گذارم از بابت اینکه توانستم در این مدت کوتاه این‌چنین روحیات در مردم به وجود بیاید.
والسلام

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور