سایت شهدای نخبه و دانشجو

کاظم دهستانی

مشخصات شهید

  • نام: کاظم
  • نام خانوادگی: دهستانی
  • تاریخ تولد: شنبه, 27 دی 1337
  • محل تولد: زارچ
  • محل شهادت: سوسنگرد
  • تاریخ شهادت: چهارشنبه, 11 دی 2136
  • محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
  • رشته تحصیلی: پرستاری
  • مقطع تحصیلی: لیسانس
  • شغل: دانشجو

زندگینامه

شهید کاظم دهستانی در سال 1337 در قریه زارچ در 15 کیلومتری یزد در خانواده‌ای مستضعف و مذهبی متولد شد. دوران تحصیل ابتدایی، راهنمایی و متوسطه را با موفقیت پشت سر گذاشت و پس از تحصیلات متوسطه در سال 1365 موفق به اخذ دیپلم در یزد شد. در رشته‌ی پرستاری دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شد. وی قبل از پیروزی در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی بسیار فعال بود و هنگام جنگ هم شب و روز خویش را در خدمت محرومان و مستضعفان در درمانگاه بود. در جبهه‌های سوسنگرد به مداوای مجروحین پرداخت تا آنکه در شب بیستم بهمن سال 60 به علت حمله مزدوران عراقی در جبهه چذابه به فیض شهادت نائل آمد.

وصیت نامه

سلام بر پیامبر اسلام و امامان و معصومین و ولایت‌فقیه
درود بر امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی و سلام بر منتظری امید مستضعفان و سلام بر همه‌ی یاران امام و اسلام.
به نام خدایی که جهان را آفرید و همه موجود را و طبیعت را و مخلوقات را و کلاً عالم هستی را و آدم را اشرف مخلوقات و نماینده خود بر روی زمین قرارداد و آنگاه به او حکم مختاری داد تا هم بتواند راه رسیدن به رشد و کمال را انتخاب کند و هم راه رسیدن به ذلالت و گمراهی یعنی راه ظالمین.
آنگاه برای هدایت و سعادت او نیز پیامبران برگزیده و قوانینی را وصف کرده و انجام این قوانین به‌وسیله پیامبران توصیه کرد و بعد از پیامبران امامان و بعد از امامان نیز جانشینان آن‌ها این رسالت را ادامه داده‌اند.
ای خوش به سعادت آن دسته از انسان‌هایی که به قانون خدا و دستورات او گوش فرا می‌دهند و پیرو راه حق و پیامبران و امامان باشند و وای بر آن انسان‌هایی که در لذت‌های پوچ و زودگذر غرق می‌شوند و دل‌بستگی پیدا می‌کنند. که آنگاه بویی از انسانیت نبرده‌اند. فکر می‌کنند دنیا به کام آن‌ها پایدار خواهد ماند ولی خیالی باطل در سردارند زیرا از این دنیا همه باید بروند و این پل گذاری زندگی را همه باید طی کنند و چه نیکوست این راه به صورتی طی شود که باعث رضای خدا شود زیرا بعدازاین دنیا دنیای دیگری هم هست معادی هم وجود دارد و در آنجاست که همه انسان‌ها بازخواست خواهند شد و هرکس به جزای اعمال خود خواهد رسید.
ای سعادت بر آن‌هایی که در آنجا بارویی گشاده حضور باشند و کارنامه اعمال آن‌ها مملو از عمل صالح باشد. ای خدا از تو می‌خواهم که قلم عفو و بخشش بر جرائم اعمال ما بکشی. خدایا اگرچه من نتوانستم پاس نعمت‌های حتی جزئی تو را بدهم و سراسر زندگی‌ام جز گناه و خطا چیز دیگری نیست. اما امیدوارم با نثار جانم درراه تو توانسته باشم رضایت تو را به جلب کنم.
هر قطره از خون رزمندگان که بر زمین می‌رسد و هر شهیدی که به لقا ا... می‌پیوندد و هر جند ا... که معلول می‌شود به خاطر اسلام است و اسلام مکتب انسان‌ساز.
مقداری پول‌دارم که پیش علی آقاست و مقداری هم پیش جعفر مبلغ چهار هزار و پانصد تمان هم از محمدرضا دهستانی طلب دارم. مقداری هم به آقایی بدهکارم. این‌ها را علی آقا بررسی کنند و با آقای علی آزادی هم دادوستدی داشته‌ام ضمناً مبلغ دویست تومان از آقای سعید رفعتی طلب دارم و تقریباً 200 تومان به آقای علیرضا خلجی بدهکارم دستگاه ضبط‌صوت آقای سیرتی پیش من است به او بدهید.
در پایان از شما التماس دعا دارم، امام را دعا کنید و این دعا را همیشه بخوانید: خدایا خدایا تو را به‌حق زهرا زهرا (س) تا انقلاب مهدی (عج) خمینی را راه خمینی را مستدام بدار.
کاظم دهستانی جبهه جنوب سوسنگرد
1360/10/22

کلیه حقوق نزد موسسه شهدای نخبه محفوظ است
طراحی و پیاده سازی: رامندسرور